بزرگترین وعده صنعتی احمدی‌نژاد... درآمد!

چهارشنبه 21 اردیبهشت 1390 12:21 ب.ظنویسنده : الهام

 

ادوکلن دیزل

كارخانه معظمی كه قرار بود به گفته دكتر محمود احمدی نژاد در كنار دیگر واحدهای تولید در نهضت صنایع پایین دستی پتروشیمی، بیكاری را ریشه كن كند، خود به علت كمبود خوراك تعطیل شد تا فعالیتش از زمان افتتاح حتی به سه ماه هم نرسد.به گزارش تجارت نیوز دكتر محمود احمدی نژاد در حالی واحد پلی اتیلن سبك شركت پتروشیمی امیركبیر را در پنج شنبه 28 بهمن ماه 89 افتتاح كرد كه از آغاز نهضت ایجاد صنایع پایین دستی پتروشیمی برای ریشه كنی بیكاری در كشور سخن گفت و افتتاح و راه اندازی این واحد را با وجود كارشكنی و سنگ اندازی مخالفان پیشرفت ملت ایران و با تكیه بر دستان توانمند متخصصان داخلی اعلام كرده بود. اما فعالیت های این واحد كه در حدود 4000 میلیارد ریال برای افتتاح و راه اندازی اش هزینه شده بود در كمتر از سه ماه فعالیت، به خاطر كمبود خوراك تعطیل و متوقف شد.

واحد پلی اتیلن سبك(LDPE) در شركت پتروشیمی امیركبیر در ماهشهر در حالی به تعطیلی كشانده شده كه قرار بود سالانه بالغ بر 300 هزار تن پلی اتیلن سبك تولید و به كشورهایی نظیر چین، تركیه و كره جنوبی صادر كند.

از طرفی "عادل نژاد سلیم" كه از دی ماه 89 به مدیرعاملی پتروشیمی امیركبیر منصوب شده بود نیز در سخنانی در فروردین ماه با اعلام رسیدن تولید این واحد به 30 هزار تن از فعالیت كامل این واحد خبر داده بود. نژاد سلیم گفته بود كه واحد پلی اتیلن سبك با 100درصد ظرفیت خود در حال فعالیت است و سالانه 420 میلیون دلار نیز ارزش تولیدات سالانه آن خواهد بود.

واحد پلی اتیلن سبك پتروشیمی امیركبیر قرار بود طبق برنامه 300 هزار تن خوراك مورد نیاز خود را از دو واحد پتروشیمی امیركبیر و مارون به مقدار 80 و 220 هزار تن به ترتیب فراهم كند. اما در حال حاضر هر دوی این مجتمع های عظیم ملی، خود دچار كمبود خوراك هستند و نمی توانند خوراك لازم برای این واحد را در اختیار قرار دهند.

خط تولید این واحد در حالی متوقف شده است كه واحدهای پتروشیمی دیگری نظیر "آریا ساسول" و "پتروشیمی جم" در عسلویه، اتیلن مازاد بر نیاز خود را به صورت خام صادر می كنند. این موضوع سهامداران پتروشیمی امیركبیر را برآن داشت تا طی نامه ای از آقای احمدی نژاد بخواهند تا برای رفع این مشكل و كمك به پتروشیمی امیركبیر كه قریب به 2300 نفر نیروی انسانی و 3300 سهام دار دارد، وارد عمل شود.

رئیس جمهور در بهمن ماه گذشته و در مراسم افتتاح این واحد و 7 واحد پتروشیمی دیگر در بندر ماهشهر با تاكید بر ضرورت توسعه واحدهای پایین دستی صنعت پتروشیمی با هدف ایجاد ارزش افزوده بیشتر و اشتغال، وزارت نفت را مامور كرده بود تا یك ستاد عملیاتی برای پشتیبانی صنعت پتروشیمی ایجاد كند. اما اكنون نه تنها این ستاد ایجاد نشده كه یكی از واحدهایی كه قرار بود در ریشه كنی بیكاری و ایجاد ارزش افزوده نقش آفرینی كند، خود به محاق تعطیلی رفته است.

تعطیلی خط تولید این كارخانه بزرگ كه باید آن را یكی از افتخارات دولت آقای احمدی نژاد دانست، ازاین جهت نگران كننده است كه دولت تصمیم دارد وزارت نفت را در وزارت نیرو ادغام كند و هنوز مشخص نیست چه آینده ای در انتظار واحدهایی نظیر پتروشیمی امیركبیر قرار دارد.


برچسب ها: بزرگترین وعده ، صنعت ، احمدی‌نژاد ، خبر روز ، خبر فارسی ، خبر های روز ، خبر های داغ روز ، اخبار روز ، اخبار جدید ، اخبار فارسی ، خبر ایران ، خبر داغ ، خبر های ایران ، اخبار ایران ، اخبار روز ایران ، اخبار جدید ایران ، جدیدترین اخبار ایران ، خبر سیاسی ، khabar ، خبرگزاری ، روزنامه ، اخبار ، اجتماعی ، خبر ورزشی ، خبر ورزشی فوتبال ، اخبار ورزشی فوتبال ، اخبار داغ سیاسی ، اخبار داغ سیاسی ایران ، خلیج فارس ، persian gulf ، p30rama.mihanblog ، p30rama ، p30rama.com ، مرجعی برای تمام سلیقه ها ، خلیج همیشه فارس ، 21 اردیبهشت ، بیست و یکم اردیبهشت ،
آخرین ویرایش: - -

 

 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic