ابرمرد نیچه همان انسان آرمانی مولانا و اقبال است

سه شنبه 31 فروردین 1389 08:26 ب.ظنویسنده : الهام

 

دکتر محمد بقایی (ماکان) ، معتقد است : " انسان برتر مولانا و اقبال همان انسانی است که نیچه با عنوان «ابرمرد» تصویر می‌کند. با این تفاوت که در اندیشه‌های نیچه «خدا» جایی ندارد، اما در آرای مولوی و اقبال، انسان آرمانی، دارای ویژگی‌های الهی نیز هست. "

http://www.p30rama.mihanblog.com/

دکتر بقایی در ادامه عنوان می کند : " در واقع این دو اندیشمند به نوعی به اگزیستانسیالیسم الهی معتقدند. برخی از خصوصیات انسان‌های آرمانی اقبال و مولوی با ابرمرد قابل مقایسه‌اند. شاید تنها تفاوت آنها در اعتقاد به خداوند است. ابرمرد شباهت بسیاری با انسان آرمانی اقبال دارد و می‌توان گفت که تفاوت آنها جزیی است، زیرا نیچه به‌طور دقیق و واضح مدعی ملحد بودن ابرمرد نشده است. "

نویسنده و مترجم حوزه اندیشه و ادبیات با اشاره به اینکه در زمان معاصر نیز با دغدغه‌های مولانا و اقبال مواجه هستیم می گوید: " موضوعاتی از قبیل نبود افراد شایسته و پیشوایانی که بتوانند خلق را چنان که شایسته است، به سوی ترقی سوق دهند، باید بیش از پیش مورد توجه قرار گیرند. مولوی و اقبال به شدت به والایی انسان‌ها معتقدند. آنان انسانی را جست‌وجو می‌کردند که دارای ویژگی‌ها نزدیک به خدا باشد. در واقع مولانا نیز هم‌صدا با اقبال، دلایل عقب‌ماندگی شرق را نبود پیشوایان راستین در این ملل می‌دانست. "

وی به انسان آرمانی مولانا در اشعارش اشاره کرده و درباره اندیشه مولانا و اقبال در این باره ادامه می دهد : " آن گونه که از اشعار مولانا به دست می‌آید، انسان آرمانی او، آمیزه‌ای از شیر خدا و رستم دستان است. وی موفق به یافتن چنین انسانی نمی‌شود و این موضوع را مدام در غزل‌هایش بیان می‌کند.

مولانا و اقبال در پی انسان‌های برتری‌اند که ریشه در آرای پذیرفته شده در دنیای عرفان و دین دارند، آرایی که نظیر درختی در پوششی از عشقه گرفتار آمده است. در نظر آنان وضع جوامع اسلامی که در آن می‌زیستند نیز مانند این درخت است و باید این عشقه‌ها را از صورت و ظاهر دین و رفتارهای اجتماعی حذف کرد. "

برچسب ها: دکتر بقایی ، دکتر محمد بقایی (ماکان) ، دکتر محمد بقایی ، اگزیستانسیالیسم الهی ، اقبال ، مولوی ، نیچه ، انسان آرمانی مولانا ، اندیشه مولانا ، ابرمرد نیچه ، آثار مولانا ، دیوان مولانا ، دیوان شمس ،
آخرین ویرایش: - -

 

 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic